Trasy rowerowe

w Jakuszycach

Trasy rowerowe

 

Trasa nr 2 "Trasa Kogeneracji" (58 km.)

Trasa stosunkowo długa, ale łatwa technicznie. Biegnie głównie szutrowymibądź asfaltowymi drogami polskich i czeskich Gór Izerskich i czeskichKarkonoszy. Po stronie czeskiej trasa niejest oznakowywana przez StowarzyszenieCyklistów, lecz biegnie czeską 2 i 2A. Warto zobaczyć po stronie czeskiej Harrachov oraz Wodospady Mumlavy a po polskiej Kopalnię Stanisław. Jest to jedna z najpiękniejszych tras w okolicach Szklarskiej Poręby.

Harrachov

Miasto w Czechach położone na terenie kraju libereckiego, 4 km od granicy Polski. Na zboczu Čertovej hory znajduje się kompleks skoczni narciarskich Čertak o punktach konstrukcyjnych K-120 i K-90 oraz mamucia K-185. Miasto jest też ośrodkiem narciarstwa biegowego (ośrodek narciarski Rýžoviště), a latem bazą wypadową w Karkonosze i Góry Izerskie dla turystów pieszych i rowerzystów.

Wodospad Mumlavy - ma 9 metrów wysokości. Położony jest w okolicy Harrachova.

Kopalnia Stanisław - najwyżej położona kopalnia kwarcu w Polsce - 1084 m.n.p.m. Jest to również najwyżej położony tego typu obiekt w Europie. Eksploatuje się tam żyłę kwarcu, której wielkość ocenia się na kilkaset metrów grubości i 20 km. długości. Wydobywany tam rzadkiej czystości kwarc wykorzystuje się do przemysłu szklarskiego, hutniczego i ceramicznego

 
 

Trasa nr 8 "U Podnóża Wysokiego Grzbietu" (35 km.)

Trasa długa, o średnim stopniu trudności. Na trasie znajduje się kilka stromych podjazdów, m.in. "Samolot", okolice Jagnięcego Jaru i wjazd na kopalnię Stanisław. Trasa biegnie malowniczymi dolinami rz. Kamiennej i Izery. Warto na dłużej zatrzymać się na Rozdrożu podCichą Równią, Orlu, w Jagnięcym Jarze, Polanie Jakuszyckiej i kopalni kwarcu Stanisław (1080 m.n.p.m.).

 

Orle - dawna osada położona na wysokości 825 m.n.p.m. Do końca XIX wieku funkcjonowała tu huta szkla, której włascicielami byli Schaffgotschowie. Znajduje się tu osada turystyczna, gdzie w okresie letnim można dojechać samochodem po wcześniejszym uzyskaniu płatnego pozwolenia od Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Polana Jakuszycka - jest to najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce. Położona jest przy drodze międzynarodowej w Jakuszycach niedaleko polsko-czeskiego przejścia granicznego na wysokości 880 m.n.p.m. Na Polanie Jakuszyckiej co roku rozgrywane są międzynarodowe zawody narciarskie "Bieg Piastów".Trasy biegowe w Ośrodku Narciarstwa Biegowego Stowarzyszenia Bieg Piastów posiada homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS.
Rozdrożu pod Cichą Równią - leży na wysokości 943 m.n.p.m. Rozpościera się z niego piękny widok na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Wspaniałe miejsce na odpoczynek podczas długich wypraw w Góry Izerskie. Znajduje się tam schron turystyczny, w którym można schronić się przed deszczem.

 

Trasa nr 9 Trasa Towarzystwa Izerskiego -"Konna Ścieżka" (18,5 km.)

Trasa przebiegająca wyłącznie w Górach Izerskich. Warty zobaczenia jest Jagnięcy Jar oraz widok na panoramę karkonoszy z Rozdroża Pod Cichą Równią. Trasa o średnim stopniu trudności.

Orle - dawna osada położona na wysokości 825 m.n.p.m. Do końca XIX wieku funkcjonowała tu huta szkla, której włascicielami byli Schaffgotschowie. Znajduje się tu osada turystyczna, gdzie w okresie letnim można dojechać samochodem po wcześniejszym uzyskaniu płatnego pozwolenia od Nadleśnictwa Szklarska Poręba.
 

 

Rozdrożu pod Cichą Równią - leży na wysokości 943 m.n.p.m. Rozpościera się z niegopiękny widok na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Wspaniałe miejsce na odpoczynek podczas długich wypraw w Góry Izerskie.

Znajduje się tam schron turystyczny, w którym można schronić się przed deszczem.
Jagnięcy Jar - zalesiony wąwóz o długości 2 km. Położony jest na zboczu Wysokiej Kopy (1126 m.n.p.m.). Głębokość jaru dochodzi do 10 m.


 

 

Trasa nr 10 Trasa Interferii - "Izerska Pętla" (48 km.)

Trasa całodniowa, ciekawa, łącząca dwie górskie miejscowości - Szklarską Porębę i Świeradów Zdrój. Ze względu na długość trasa średnio trudna z 17 kilometrowym odcinkiem drogi asfaltowej. Szczególne polecenia są: Osiedle Orle, Izerska Hala z torfowiskami oraz Zakręt Śmierci.
 

Orle - dawna osada położona na wysokości 825 m.n.p.m. Do końca XIX wieku funkcjonowała tu huta szkla, której włascicielami byli Schaffgotschowie. Znajduje się tu osada turystyczna, gdzie w okresie letnim można dojechać samochodem po wcześniejszym uzyskaniu płatnego pozwolenia od Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Izerska Hala - położona jest na wysokości 870 m.n.p.m. w dolinie rz. Izery. Swoim krajobrazem i warunkami klimatycznymi przypomina pustkowia Norwegii. Jest to jeden z najcenniejszych i najbardziej dzikich obszarów Sudetów pod względem przyrodniczym. Prawdziwym skarbiem Izerskiej Hali są znajdujące się tam torfowiska porośnięte takimi rzadkimi roślinami jak sosna błotna, brzoza karłowata i kosodrzewina. W średniowieczu obszar ten był penetrowany przez Walończyków znajdujących w dolinie Izery złoto i rubiny.

Zakręt Śmierci - bardzo ostry zakręt (prawie 180o) znajdujący się na drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Usytułowany jest na wysokości 775 m.n.p.m., dzięki czemu rozpościera się z niego piękny widok na panoramę Karkonoszy oraz na całą Kotlinę Jeleniogórską.


 

Trasa nr 13 "Izerska Pętla" (41 km.)

Trasa średnio trudna, w 90% prowadząca po drogach szutrowych. Urozmaicona z pięknymi widokami na poszczególne pasma Gór Izerskich zarówno Polskiej jak i Czeskiej strony orazKarkonoszy. Jedna z bardziej atrakcyjnych w systemie szlaków rowerowych Szklarskiej Poręby. Trasa przebiega przez Osadę Orle oraz niedaleko małej malowniczej czeskiej osady Jizerka położonej u podnóża góry Bukowiec (1005 m.n.p.m.).

 

Orle - dawna osada położona na wysokości 825 m.n.p.m. Do końca XIX wieku funkcjonowała tu huta szkla, której włascicielami byli Schaffgotschowie. Znajduje się tu osada turystyczna, gdzie w okresie letnim można dojechać samochodem po wcześniejszym uzyskaniu płatnego pozwolenia od Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Jizerka - najwyżej położona osada na terenie Północnych Czech, w Górach Izerskich (do wysokości 860 m.n.p.m.). Założona w 1539 r. stała się osadą drwali, szklarzy, poszukiwaczy szlachetnych kamieni oraz uciekinierów. W XIX wieku istniały tu dwie huty szkła co upamiętnia znajdująca się w centrum kamienna piramida. Dzisiaj jest to ośrodek turystyki letniej i zimowej.
 

Zobacz mapę

 


Our Location

design by : LEMONPIXEL.pl booking by: HOTRES.pl
przewodnik po okolicy